Difference between revisions of "Early Adopters"
Jump to navigation
Jump to search
Line 5: | Line 5: | ||
| style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''Contact'''</center> | | style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''Contact'''</center> | ||
| style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''Mail'''</center> | | style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''Mail'''</center> | ||
| style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>''' | | style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''Components'''</center> | ||
| style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''MW Rel.'''</center> | | style="background-color:#ffcc99;border-top:0.0007in solid #000000;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| <center>'''MW Rel.'''</center> | ||
| style="background-color:#ffcc99;border:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| <center>'''OS/Arch'''</center> | | style="background-color:#ffcc99;border:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| <center>'''OS/Arch'''</center> | ||
Line 43: | Line 43: | ||
|- | |- | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Frederic Schaer | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| frederic.schaer@cea.fr | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| LFC mysql | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| LFC mysql | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.1 | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.1 | ||
Line 64: | Line 64: | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.1 | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.1 | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL4/64 | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL4/64 | ||
|- | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| APEL | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL5/64 | |||
|- | |- | ||
Line 146: | Line 154: | ||
|- | |- | ||
| style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| IFCA-LCG2 | ||
| style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Pablo Orviz | ||
| style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| orviz@cern.ch | ||
| style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| APEL | | style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| APEL | ||
| style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | | style="background-color:#ffffcc;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | ||
Line 218: | Line 226: | ||
|- | |- | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| CESGA | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Javier Lopez Cacheiro | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| jlopez@cesga.es | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| CREAM + SGE | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL5/64 | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL5/64 | ||
|- | |- | ||
| style="background-color:# | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| | ||
| style="background-color:# | | style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Sergio Diaz | ||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| sdiaz@cesga.es | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| APEL | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:none;padding:0.0382in;"| Glite 3.2 | |||
| style="background-color:#ccffff;border-top:none;border-bottom:0.0007in solid #000000;border-left:0.0007in solid #000000;border-right:0.0007in solid #000000;padding:0.0382in;"| SL5/64 | |||
| style="background-color:# | |||
| style="background-color:# | |||
| style="background-color:# | |||
| style="background-color:# | |||
|- | |- |
Revision as of 16:32, 8 June 2010
Early Adopters
LIP | Mario David | david@lip.pt | VOMS myql | Glite 3.2 | SL5/64 |
Goncalo Borges | goncalo@lip.pt | CREAM + SGE | Glite 3.2 | SL5/64 | |
BDII | Glite 3.2 | SL5/64 | |||
GRIF | Michel Jouvin | jouvin@lal.in2p3.fr | DPM mysql | Glite 3.1 | SL4/64 |
Frederic Schaer | frederic.schaer@cea.fr | LFC mysql | Glite 3.1 | SL4/64 | |
WMS | Glite 3.1 | SL4/64 | |||
LB | Glite 3.1 | SL4/64 | |||
APEL | Glite 3.2 | SL5/64 | |||
AEGIS01-IPB-SCL | Dusan Vudragovic | dusan@ipb.ac.rs | CREAM + Torque | Glite 3.2 | SL5/64 |
Antun Balaz | antun@ipb.ac.rs | ||||
INFN-PADOVA | Cristina Aiftimiei | cristina.aiftimiei@pd.infn.it | CREAM + LSF | Glite 3.2 | SL5/64 |
Sergio Traldi | sergio.traldi@pd.infn.it | LFC mysql | Glite 3.2 | SL5/64 | |
Peter Solagna | peter.solagna@pd.infn.it | ||||
INFN-CNAF | Giuseppe Misurelli | Giuseppe.Misurelli@cnaf.infn.it | ARGUS | Glite 3.2 | SL5/64 |
Marco Bencivenni | Marco.Bencivenni@cnaf.infn.it | STORM | Glite 3.1 | SL4/32 | |
Alessandro Paolini | Alessandro.Paolini@cnaf.infn.it | WMS | Glite 3.1 | SL4/32 | |
Andrea Cristofori | Andrea.Cristofori@cnaf.infn.it | ||||
INFN-T1 | Elisabetta Ronchieri | Elisabetta.Ronchieri@cnaf.infn.it | STORM | Glite 3.1 | SL4/32 |
IFCA-LCG2 | Pablo Orviz | orviz@cern.ch | APEL | Glite 3.2 | SL5/64 |
ITWM | Martin Braun | martin.braun@itwm.fraunhofer.de | DPM mysql | Glite 3.2 | SL5/64 |
WN + Torque | Glite 3.2 | SL5/64 | |||
IFIC | Alvaro Fernandez Casani | Alvaro.Fernandez@ific.uv.es | WMS | Glite 3.1 | SL4/32 |
LB | Glite 3.2 | SL5/64 | |||
WCSS | Franciszek Klajn | franciszek.klajn@pwr.wroc.pl | Lcg-CE + Torque | Glite 3.1 | SL4/32 |
Australia-ATLAS | Tom Fifield | fifieldt@unimelb.edu.au | AMGA | Glite 3.2 | SL5/64 |
UKI-SOUTHGRID-CAM-HEP | Santanu Das | santanu@hep.phy.cam.ac.uk | APEL | Glite 3.2 | SL5/64 |
UPV-GRyCAP | Ignacio Blanquer Espert | iblanque@dsic.upv.es | UI | Glite 3.2 | SL5/64 |
CESGA | Javier Lopez Cacheiro | jlopez@cesga.es | CREAM + SGE | Glite 3.2 | SL5/64 |
Sergio Diaz | sdiaz@cesga.es | APEL | Glite 3.2 | SL5/64 | |