Difference between revisions of "Early Adopters"
Jump to navigation
Jump to search
Line 1: | Line 1: | ||
= | = Early Adopters = | ||
{| | {| class="prettytable" | ||
| <center>'''Site'''</center> | |||
| <center>'''SSO/RT group'''</center> | |||
| <center>'''Contacts'''</center> | |||
| <center>'''Service/Component'''</center> | |||
| <center>'''MW Release'''</center> | |||
| <center>'''OS/Arch'''</center> | |||
|- | |- | ||
| LIP | |||
| EA-LIP | |||
| <nowiki>Mario David <</nowiki>[mailto:david@lip.pt david@lip.pt]> | |||
<nowiki>Goncalo Borges <</nowiki>[mailto:goncalo@lip.pt goncalo@lip.pt]> | <nowiki>Goncalo Borges <</nowiki>[mailto:goncalo@lip.pt goncalo@lip.pt]> | ||
| VOMS mysql | |||
CREAM and SGE | CREAM and SGE | ||
BDII (site and top) | BDII (site and top) | ||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |- | ||
| GRIF | |||
| EA-GRIF | |||
| <nowiki>Michel Jouvin <</nowiki>[mailto:jouvin@lal.in2p3.fr jouvin@lal.in2p3.fr]> | |||
| DPM_mysql | |||
LFC_mysql | LFC_mysql | ||
| | |||
| | WMS+LB | ||
| Glite 3.1 | |||
| SL4/x86_64 | |||
|- | |||
| AEGIS01-IPB-SCL | |||
| EA-AEGIS | |||
| <nowiki>Dusan Vudragovic <</nowiki>[mailto:dusan@ipb.ac.rs dusan@ipb.ac.rs]> | |||
| CREAM and TORQUE | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |||
| INFN-PADOVA | |||
| EA-PADOVA | |||
| <nowiki>Cristina Aiftimiei <</nowiki>[mailto:cristina.aiftimiei@pd.infn.it cristina.aiftimiei@pd.infn.it][mailto:cristina.aiftimiei@pd.infn.it >] | |||
<nowiki>Simone Dalla Fina <</nowiki>[mailto:simone.dallafina@pd.infn.it simone.dallafina@pd.infn.it][mailto:simone.dallafina@pd.infn.it >] | |||
Sara Bertoco | |||
[mailto:simone.dallafina@pd.infn.it <][mailto:sara.bertocco@pd.infn.it sara.bertocco@pd.infn.it][mailto:simone.dallafina@pd.infn.it >] | |||
Sergio Traldi | |||
[mailto:simone.dallafina@pd.infn.it <sergio.traldi@pd.infn.it>] | |||
| CREAM and LSF | |||
LFC mysql | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |||
| INFN-CNAF | |||
| EA-CNAF | |||
| Danilo <nowiki>Dongiovanni <</nowiki>[mailto:danilo.dongiovanni@cnaf.infn.it danilo.dongiovanni@cnaf.infn.it]> | |||
Daniele Cesini | |||
<nowiki><</nowiki>[mailto:daniele.cesini@cnaf.infn.it daniele.cesini@cnaf.infn.it]> | |||
| WMS+LB | |||
ARGUS | |||
STORM | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |||
| ITWM | |||
| EA-ITWM | |||
| <nowiki>Martin Braun <</nowiki>[mailto:Martin.Braun@cern.ch Martin.Braun@cern.ch]> | |||
| DPM mysql | |||
WN + GLEXEC | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |||
| IFIC | |||
| EA-IFIC | |||
| <nowiki>Alvaro Fernandez Casani <</nowiki>[mailto:Alvaro.Fernandez@ific.uv.es Alvaro.Fernandez@ific.uv.es]> | |||
| WMS+LB | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |- | ||
| | | WCSS | ||
| | | EA-WCSS | ||
| Franciszek Klajn[javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Franciszek+Klajn%5C%22+%3Cfranciszek.klajn%40pwr.wroc.pl%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <franciszek.klajn@pwr.wroc.pl>] | |||
| | | Lcg-CE torque | ||
| | DPM mysql | ||
| Glite 3.1 | |||
| SL4/x86_64 | |||
|- | |- | ||
| | | Australia-ATLAS | ||
| | | EA-AUSTRALIA | ||
| | | Tom Fifield [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Tom+Fifield%5C%22+%3Cfifieldt%40unimelb.edu.au%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <fifieldt@unimelb.edu.au>] | ||
| AMGA | |||
| Glite 3.2 | |||
| | | SL5/x86_64 | ||
|- | |||
| === UKI-SOUTHGRID-CAM-HEP === | |||
| EA-CAM | |||
| Santanu Das [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Santanu+Das%5C%22+%3Csantanu%40hep.phy.cam.ac.uk%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <santanu@hep.phy.cam.ac.uk>] | |||
| APEL | |||
CREAM Condor | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |||
| UPV-GRyCAP | |||
| EA-UPV | |||
| Ignacio Blanquer Espert[javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Ignacio+Blanquer+Espert%5C%22+%3Ciblanque%40dsic.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <][mailto:iblanque@dsic.upv.es iblanque@dsic.upv.es][javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Ignacio+Blanquer+Espert%5C%22+%3Ciblanque%40dsic.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); >] | |||
'Miguel Caballer [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22%5C%5C%27Miguel+Caballer%5C%5C%27%5C%22+%3Cmicafer%40itaca.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <micafer@itaca.upv.es>] | |||
| UI | |||
| Glite 3.2 | |||
| SL5/x86_64 | |||
|- | |- | ||
| | | IFCA-LCG2 | ||
| | | EA-IFCA | ||
| | | Pablo Orviz [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Pablo+Orviz%5C%22+%3Corviz%40cern.ch%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <orviz@cern.ch>] | ||
| | | APEL | ||
| | | Glite 3.2 | ||
| | | SL5/x86_64 | ||
|} | |} |
Revision as of 18:29, 28 May 2010
Early Adopters
LIP | EA-LIP | Mario David <david@lip.pt>
Goncalo Borges <goncalo@lip.pt> |
VOMS mysql
CREAM and SGE BDII (site and top) |
Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
GRIF | EA-GRIF | Michel Jouvin <jouvin@lal.in2p3.fr> | DPM_mysql
LFC_mysql WMS+LB |
Glite 3.1 | SL4/x86_64 |
AEGIS01-IPB-SCL | EA-AEGIS | Dusan Vudragovic <dusan@ipb.ac.rs> | CREAM and TORQUE | Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
INFN-PADOVA | EA-PADOVA | Cristina Aiftimiei <cristina.aiftimiei@pd.infn.it>
Simone Dalla Fina <simone.dallafina@pd.infn.it> Sara Bertoco Sergio Traldi |
CREAM and LSF
LFC mysql |
Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
INFN-CNAF | EA-CNAF | Danilo Dongiovanni <danilo.dongiovanni@cnaf.infn.it>
Daniele Cesini |
WMS+LB
ARGUS STORM |
Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
ITWM | EA-ITWM | Martin Braun <Martin.Braun@cern.ch> | DPM mysql
WN + GLEXEC |
Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
IFIC | EA-IFIC | Alvaro Fernandez Casani <Alvaro.Fernandez@ific.uv.es> | WMS+LB | Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
WCSS | EA-WCSS | Franciszek Klajn[javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Franciszek+Klajn%5C%22+%3Cfranciszek.klajn%40pwr.wroc.pl%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <franciszek.klajn@pwr.wroc.pl>] | Lcg-CE torque
DPM mysql |
Glite 3.1 | SL4/x86_64 |
Australia-ATLAS | EA-AUSTRALIA | Tom Fifield [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Tom+Fifield%5C%22+%3Cfifieldt%40unimelb.edu.au%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <fifieldt@unimelb.edu.au>] | AMGA | Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
=== UKI-SOUTHGRID-CAM-HEP === | EA-CAM | Santanu Das [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Santanu+Das%5C%22+%3Csantanu%40hep.phy.cam.ac.uk%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <santanu@hep.phy.cam.ac.uk>] | APEL
CREAM Condor |
Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
UPV-GRyCAP | EA-UPV | Ignacio Blanquer Espert[javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Ignacio+Blanquer+Espert%5C%22+%3Ciblanque%40dsic.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <]iblanque@dsic.upv.es[javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Ignacio+Blanquer+Espert%5C%22+%3Ciblanque%40dsic.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); >]
'Miguel Caballer [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22%5C%5C%27Miguel+Caballer%5C%5C%27%5C%22+%3Cmicafer%40itaca.upv.es%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <micafer@itaca.upv.es>] |
UI | Glite 3.2 | SL5/x86_64 |
IFCA-LCG2 | EA-IFCA | Pablo Orviz [javascript:popup_imp('/horde/imp/compose.php',800,650,'to=%5C%22Pablo+Orviz%5C%22+%3Corviz%40cern.ch%3E&thismailbox=mail%2FEGI%2FStaged-Rollout'); <orviz@cern.ch>] | APEL | Glite 3.2 | SL5/x86_64 |